... nic jiného než vdechnout zpátky život...

logo občanského sdružení

Občanské sdružení KOVÁRNA KAMÝK, o.s. vzniklo z neformální skupinky lidí, kterým není lhostejný osud původní zachovalé kovárny v areálu usedlosti. To, co se probíralo jen tak u kafe, přešlo nenásilně k oficiálnímu sdružení, které může svou autoritou právnické osoby jednat s úřady, domlouvat setkání přátel, žádat o granty a organizovat novou tvář kovárny. 

Sídlo občanského sdružení:

KOVÁRNA KAMÝK, o.s., Kamýk 25, ŠVIHOV 34012

IČO: 22897453

č.ú.: 258682328/0300

Kamýk, Kamejk, Nový Kamejk, v německých listinách dokonce Kameník, je ves na návrší s domky mezi buližníkovými skalami, obklopená lesy, jejíž zaznamenaná historie sahá až do 15.století. V polích u myslivny prý stával klášter, v Kamýku stávala tvrz, jíž vlastnili rytíři kamýčtí z Tropčic, v erbu měli poloviční štít. Poslední známý rytíř Otík Kamýcký ze Stropčic se připomíná v listinách roku 1494. Ke Kamýku patřil také mlýn Světlík na velikém rybníce pod vsí Třebýcinou, nyní ves Na Hrázi. Kamýk čítal před rokem 1790 patnáct domovních čísel, roku 1900 je zaevidováno celkem 29 domů s celkovým počtem 136 obyvatel. V roce 2010 evidovala obec stálých 37 obyvatel.

Kovárna č.p. 25 byla oddělena od č.p. 22 a postavena J. Boškem roku 1833. Kovářství se dědilo po celé generace, výheň vyhasla patrně až v druhé polovině dvacátého století. Objekt dobové kovárny má své kouzlo dodnes. Přesvědčte se sami.


PředchozíNásledující
původní stav
původní stav
Nastavení fotogalerie     Pozastavit


původní stav původní stav
původní stav při koupi původní stav při koupi
nové tesařské práce nové tesařské práce
hotová krásná nová střecha hotová krásná nová střecha
nové hrubé omítky nové hrubé omítky
Celkový pohled Celkový pohled
Dmychadlo po renovaci Dmychadlo po renovaci

DOKONČUJEME...

V RÁMCI DOTAČNÍHO PROGRAMU PODPORY ROZVOJE VENKOVSKÉHO CESTOVNÍHO RUCHU V PLZEŇSKÉM KRAJI PRO ROK 2013 JSME ZAVEDLI DO KOVÁRNY ELEKTŘINU, OPRAVILI KOMÍN, NECHALI VYTISKNOUT INFORMAČNÍ LETÁKY A CEDULE A V NEPOSLEDNÍ ŘADĚ NECHALI RUČNĚ VYKOVAT KRÁSNÝ VÝVĚSNÍ ŠTÍT. DĚKUJEME.

INTERIÉR PO RENOVACI

Logo-pk_2ZA PODPORU V ROCE 2012 DĚKUJEME PLZEŇSKÉMU KRAJI, KTERÝ PŘISPĚL NA RENOVACI INTERIÉRŮ KOVÁRNY ČÁSTKOU 50.000,- V RÁMCI DOTAČNÍHO PROGRAMU PODPORY ROZVOJE VENKOVSKÉHO CESTOVNÍHO RUCHU V PLZEŇSKÉM KRAJI PRO ROK 2012.

NOVÁ STŘECHA Z DOTACE OD PLZEŇSKÉHO KRAJE

Logo-pk

Mnohokrát děkujeme Plzeňskému kraji, od něhož jsme získali v roce 2011 dotaci ve výši 50.000,- na novou střechu kovárny. Mohli jsme tak zachránit přes sto let starou dobovou kovárnu, která má nezapomenutelnou atmosféru a kdokoli jí navštíví, slyší jako my zvuk kladiva dopadajícího na kovadlinu a praskání ohně ve výhni. Naším cílem je tyto zvuky opravdu nechat naplno opět rozeznít a díky Plzeňskému kraji jsme těm našim snům o velký krok blíže.